Hakkımızda Elektral A.S. Hakkımızda

Elektral® A.Ş.1978 yılında devlet planlama teşkilatı teşviki ile M. Sayıl Dinçsoy y.müh. tarafından kurulmuştur. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde, 3 tesis ve toplam 20.000 m² kapalı alanda üretim yapan, senede 1 milyonun üzerinde yüksek teknolojili elektronik cihaz imal edebilen milli bir kuruluştur. Bünyesinde AR-GE (elektronik - mekanik), elektronik, mekatronik, üretim hatları, bilgisayar destekli tasarım üretim ve makine parkuru, plastik atölyeleriyle yüksek entegrasyona sahip olan şirketimiz, % 90% oranında yerli üretim girdisi ile üretimlerinin % 60-70 ihraç etmektedir.


Gerçekleşen bilanço rakamlarıyla, sektöründe vergide altın madalya alan, gerçekleşen ihracatıyla da gümüş madalya layık bulunan, bölgesinde istihdamla ilk 2 de, bağlı bulunduğu vergi dairesinde de ilk 10 içine girmiş,  ihracat yıldızı ödülünü birincilikle kazanmış, İstanbul Sanayi Odası tarafından inovasyon finalisti seçilen, İAOSB - Ege Üniversitesi tarafından 2013 yılı inovasyon birincisi seçilen Elektral, konusunda dünyanın en büyük 3 üreticisinden konumuna ulaşmıştır.


Türk işçisinin, Türk mühendisinin gayretleri ile güvenlik ve savunma sanayi alanlarında ülkemize ciddi katma değerler sağlamakta, istihdam yaratmaktadır. Metal dedektörler konusunda 1995 yılından beri üretim yapan Elektral, o zaman görmeyi değil de gözün rengini tarif eden şartnamelere karşın üretimini sürdürmüş, yüksek teknolojili ve rakiplerinden üstün cihazlarıyla bir dünya markası olmuştur. O günlerde 12.000 $ ithal edilen ve astronomik fiyatlara satılan metal dedektörleri, Elektral’ın üretimi ve rekabeti ile bugün 2000-3000 $ seviyelerine kadar inmiştir. O zamanlarda ihale şartnamelerine kısaltılmış harflerle sunulan-sözde belgeler (TSA – sadece ABD’de üretim yapılanlara verilen bir referans mektubu) dahi belge gibi gösterilmiş, ülkemizin kaynakları heba edilmiş, üretimi engellenmeye çalışılmıştır. Ancak bugün ECAC DOC 30 (European Civil Aviation) ile normlar oturtulmuş ve ortak bir rekabet ortamı yaratılmıştır. Elektral A.Ş. metal dedektörleri konusunda ‘dışa bağımlılığa son’ vermiştir.


DSP teknolojili, VLF tekniği ile üretilen ThruScan Metal Dedektörleri çok hızlı sinyal işleyip, proses etmekte, ECAC normlu, belgeli cihazları ile geliştirdiği real time video takip teknolojisi ile yabancı rakiplerine dahi bugün cihaz üretir konuma gelmiştir.


Thruscan Metal Dedektör serisi sadece AB ve ABD’li rakiplerinden değil, Uzakdoğu orijinli cihazlarından bile ekonomik modellerde üretilebilmektedir. Entegre fabrikası ile bugün stoklarında 3 milyon TL değerinde metal dedektörü tutabilen firmamız, dünyada en hızlı ürün teslimini gerçekleşmektedir.


Milli Savunma Bakanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Maliye Bakanlığı, PTT, Türk Telekom gibi Türkiye içindeki otoritelerinin testlerinden geçmiş olan Elektral A.Ş., Anıtkabir’den, cumhurbaşkanlığı köşküne, Erzurum Kış Olimpiyatları’ndan, adliye sarayları, hapishanelere, konsolosluklara, yurtdışında da; Tayvan, Frankfurt, Dakka, Queen Alia Uluslararası Havalimanı’na, Erbil Havalimanı’ndan, Almanya, Polonya, Mısır hapishanelerine kadar binlerce referansa sahiptir.


Gerçek büyümenin global bir sanayi anlayış ve hamlesiyle amacına ulaşacağına inanan ve bu anlayışla tüm personelini motive eden Elektral, tespit ettiği hedeflerine ulaşmak için, yoğun bir ar-ge çalışmasıyla yoluna hızla devam etmektedir. Yönetimin etkin önderliğinde ve tüm çalışanlarının katılımıyla; her zaman uluslararası standartlarda – en güncel normlarda ve ISO 9001:2015 KYS ile ve belirtilen özelliklere uygun kaliteli hizmet ve ürün sunmayı hedefleyen firmamız; minimum maliyetle, maksimum müşteri memnuniyetini gerçekleştiren, yüksek kalite bilinciyle personelini sürekli eğiten ve motive eden, birey ve kamu menfaatlerini gözeten, girişimci, çevreci, AR-GE çalışmalarına önem veren, stratejilerinde kararlılığı  ve sürekli korumayı ilke edinmiş ve sektöründe yurdumuzun en büyük özel sektör yatırımıdır.


Kapı dedektörü, silah dedektörü, boy dedektörü, manyetik dedektör, x-ray kapı
 olarak da tabir edilen bu cihazlar son zamanlarda Uzakdoğu’dan ya da merdiven altı firmalar tarafından taklit edilmeye çalışılmaktadır. Son derece önemle seçilmesi gereken güvenlik metal dedektörlerinde aldığınız firmayı mutlaka ziyaret ediniz.


ThruScan Metal Dedektörü %100 Türk malı olup, TÜBİTAK tarafından desteklenmiş, inovasyon birincilik ödülüne de sahip, yüksek teknoloji ürünü seçilmiş bir güvenlik ekipmanıdır.


Kurumsal tanıtım sunumumuz için bağlantıya tıklayabilirsiniz.